Craft Lodges

Regular Craft Meetings Schedule

Royal Arch Chapters

date
Lodge
Activity
Tyle
Place
Dining
Comments
Bro. Secretary: Please send your updates to:
secretary @freemasons.org.nz
TXT urgent updates to 027 205 7999
Monday 14 Jun
Remuera
Installation of Bro. James Benson
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 16 Jun
Star of the North
6.00
17 Albert Street Whangarei
Yes
Wednesday 16 Jun
Wellington
Installation of W. Bro. Peter William Dieckermann
6 pm
Maginnity St Wellington
Yes
Dinner Bookings Essential
Thursday 17 Jun
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Saturday 19 Jun
Turanganui
To Initiate Mr Daryl Allan Schreiber
2 pm
188 Childers Rd Gisborne
No
Tuesday 22 Jun
Eden
7.30
455 Dominion Rd Auckland
No
Tuesday 22 Jun
Corinthian
10.30
760 Pollen Street Thames
No
Wednesday 23 Jun
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Wednesday 23 Jun
Duke of Albany
7.30
Kowhai St Helensville
No
Saturday 26 Jun
Te Awamutu
2.00
Rotary House 12 Story Pl Taup?
Yes
Thursday 1 Jul
Alexandra
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Monday 5 Jul
Zealandia
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 7 Jul
United Manawatu
7.30
363 Church Street Palmerston North
Yes
Wednesday 7 Jul
Waitemata
Installation
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 7 Jul
Rodney
7.30
12 Baxter Street Warkworth
No
Thursday 8 Jul
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Monday 12 Jul
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 14 Jul
Aorangi
6.00
25 Philip Street Johnsonville Wellington
Yes
Wednesday 14 Jul
Harmony
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 15 Jul
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Wednesday 21 Jul
Star of the North
6.00
17 Albert Street Whangarei
Yes
Wednesday 21 Jul
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Saturday 24 Jul
Te Awamutu
Exemplification of the 3rd Degree
3 pm
Rotary House 12 Story Pl Taup?
Yes
Monday 26 Jul
Saint George
6.30
Rodney Rd Northcote
Yes
Tuesday 27 Jul
Corinthian
10.30
760 Pollen Street Thames
No
Wednesday 28 Jul
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Wednesday 28 Jul
Duke of Albany
7.30
Kowhai St Helensville
No
Monday 2 Aug
Zealandia
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 4 Aug
Waitemata
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 4 Aug
Rodney
7.30
12 Baxter Street Warkworth
No
Wednesday 4 Aug
United Manawatu
7.30
363 Church Street Palmerston North
Yes
Thursday 5 Aug
Alexandra
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Sunday 8 Aug
Opotiki
2.00
125 St Johns Street Opotiki
No
Monday 9 Aug
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 11 Aug
Aorangi
6.00
25 Philip Street Johnsonville Wellington
Yes
Wednesday 11 Aug
Harmony
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 12 Aug
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Saturday 14 Aug
Sir Donald McLean
7.30
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Saturday 14 Aug
Mount Egmont
Installation
3.00
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Tuesday 17 Aug
Port Chalmers Marine
Installation
3.00
Elbourne Street Taradale
Yes
Wednesday 18 Aug
Star of the North
6.00
17 Albert Street Whangarei
Yes
Wednesday 18 Aug
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Thursday 19 Aug
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Saturday 21 Aug
Turanganui
7.00
188 Childers Rd Gisborne
No
Tuesday 24 Aug
Eden
7.30
455 Dominion Rd Auckland
No
Wednesday 25 Aug
Duke of Albany
7.30
Kowhai St Helensville
No
Wednesday 25 Aug
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Saturday 28 Aug
Corinthian
Installation
10.30
760 Pollen Street Thames
No
Saturday 28 Aug
Te Awamutu
To Raise Bro. Christopher Bailey
2.00
Rotary House 12 Story Pl Taup?
Yes
Monday 30 Aug
Saint George
6.30
Rodney Rd Northcote
Yes
Wednesday 1 Sep
Waitemata
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Monday 6 Sep
Zealandia
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 8 Sep
Aorangi
6.00
25 Philip Street Johnsonville Wellington
Yes
Wednesday 8 Sep
Harmony
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 9 Sep
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Thursday 9 Sep
Alexandra
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Monday 13 Sep
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 15 Sep
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Thursday 16 Sep
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Wednesday 22 Sep
Duke of Albany
7.30
Kowhai St Helensville
No
Wednesday 22 Sep
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Tuesday 28 Sep
Eden
7.30
455 Dominion Rd Auckland
No
Monday 4 Oct
Zealandia
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 6 Oct
Waitemata
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 6 Oct
Rodney
7.30
12 Baxter Street Warkworth
No
Wednesday 6 Oct
United Manawatu
Installation
7.30
363 Church Street Palmerston North
Yes
Thursday 7 Oct
Alexandra
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Saturday 9 Oct
Mount Egmont
3.00
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Saturday 9 Oct
Sir Donald McLean
7.30
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Monday 11 Oct
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Monday 11 Oct
Saint George
6.30
Rodney Rd Northcote
Yes
Wednesday 13 Oct
Aorangi
6.00
25 Philip Street Johnsonville Wellington
Yes
Wednesday 13 Oct
Harmony
Installation
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 14 Oct
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Sunday 17 Oct
Opotiki
Installation
2.00
125 St Johns Street Opotiki
No
Monday 18 Oct
Turanganui
Installation
7.00
188 Childers Rd Gisborne
No
Wednesday 20 Oct
Star of the North
6.00
17 Albert Street Whangarei
Yes
Wednesday 20 Oct
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Thursday 21 Oct
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Saturday 23 Oct
Te Awamutu
2.00
Rotary House 12 Story Pl Taup?
Yes
Tuesday 26 Oct
Corinthian
10.30
760 Pollen Street Thames
No
Tuesday 26 Oct
Eden
7.30
455 Dominion Rd Auckland
No
Wednesday 27 Oct
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Wednesday 27 Oct
Duke of Albany
Installation
7.30
Kowhai St Helensville
No
Wednesday 3 Nov
United Manawatu
7.30
363 Church Street Palmerston North
Yes
Wednesday 3 Nov
Waitemata
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 3 Nov
Rodney
7.30
12 Baxter Street Warkworth
No
Thursday 4 Nov
Alexandra
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Monday 8 Nov
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 10 Nov
Harmony
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 11 Nov
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Sunday 14 Nov
Aorangi
Installation
6.00
25 Philip Street Johnsonville Wellington
Yes
Tuesday 16 Nov
Port Chalmers Marine
3.00
Elbourne Street Taradale
Yes
Wednesday 17 Nov
Star of the North
6.00
17 Albert Street Whangarei
Yes
Wednesday 17 Nov
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Thursday 18 Nov
Tongariro
7:30
38 Dublin Street Wanganui
Yes
Saturday 20 Nov
Te Awamutu
2.00
Rotary House 12 Story Pl Taup?
This is one week earlier than out other monthly meeting s
Tuesday 23 Nov
Eden
7.30
455 Dominion Rd Auckland
No
Tuesday 23 Nov
Corinthian
10.30
760 Pollen Street Thames
No
Wednesday 24 Nov
Franklin
11.00
11 Alfred Street Hikurangi
No
Wednesday 24 Nov
Duke of Albany
7.30
Kowhai St Helensville
No
Saturday 27 Nov
Zealandia
Installation
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 1 Dec
Waitemata
6:30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Wednesday 1 Dec
Rodney
7.30
12 Baxter Street Warkworth
No
Wednesday 1 Dec
United Manawatu
7.30
363 Church Street Palmerston North
Yes
Thursday 2 Dec
Alexandra
Installation
7.00
298 Barton St Hamilton
No
Monday 6 Dec
Zealandia
7.30
Kaikohe Masonic Centre Clifford Street Kaikohe
No
Wednesday 8 Dec
Harmony
7.30
9a Roberts Street Ellerslie
No
Thursday 9 Dec
Prince of Wales
7.00
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Saturday 11 Dec
Opotiki
2.00
125 St Johns Street Opotiki
No
Saturday 11 Dec
Mount Egmont
3.00
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Saturday 11 Dec
Sir Donald McLean
7.30
9 Lawry Street New Plymouth
Yes
Monday 13 Dec
Northern Light
10.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Monday 13 Dec
Remuera
6.30
9a Roberts Street Ellerslie
Yes
Monday 13 Dec
Saint George
6.30
Rodney Rd Northcote
Yes
Wednesday 15 Dec
Wellington
6.30
Maginnity St Wellington
Yes
Saturday 18 Dec
Turanganui
7.00
188 Childers Rd Gisborne
No